14 בונים את ביתא תערוכה ראשונה | ביתא
sfg;lijsfg

תערוכת הפתיחה: 'בונים את ביתא' / ספטמבר-אוקטובר 2014. 

 

אוצרות ובניה: צוות ביתא // ליווי והנחיה סיורי אמן: נאוה פרנקל

התערוכה 'בונים את ביתא' איננה תערוכת אמנות במובן המקובל. היא משקפת תוצרים מתהליכי העבודה של קבוצת הרזידנסי הראשונה, שביצירתה חנכה את המקום. המטרה היתה לבנות קהילה של עמיתים-יוצרים אשר שותפים בפיתוח רעיוני ואופרטיבי של ביתא, אמנים שיוצרים עבודות אמנות שמתפקדות כחלק אינטגרלי ומהותי מהבית, שלא רק משתלבות במקום אלא מכתיבות בו הרגלי חיים. בתערוכה טווח גדול של פרויקטים המחברים מישורים פואטיים ומעשיים:

תיק תיעוד למבנה סיידוף העשוי מזיכרונות שכנים (אלעד ירון) סדרת פורטרטים של שכנים (דפנה שלום) מערכת מיפוי עירונית החושפת רבדים כמוסים של עיר (נעם כוזר), מיצב מפות מנטליות (יאיר אסף שפירא), סיורי אמן – פרפורמנס אורבני (חיה רוקין, מירב סבירסקי) סרט 'בין זר למוכר' (מתן פנקס) 'רשות הקמעות' רשות חדשה המייצרת קמעות עירוניים (איתם טובול) ותוכניות למפעל יצירת אריחים ממזון ציפורים (נטי שמיע עופר).

לגלרית תמונות וטקסט אוצרותי

 

בונים את ביתא / כמה מילים על ביתא

הדרך לירושלים פתלתלה, תלולה, נמשכת דורות, עליות ומורדות בה. חוקרים אומרים שהעיר נקראה מלכתחילה על-שמו של אל השקיעה הכנעני, שלם, אך אנחנו פה בביתא בין קו פרשת המים לקו נוף רקיע, מהמקום בו אנו עומדים יש סימנים לסוג של זריחה.

זה כבר מספר חודשים שאנחנו עמלים בבנית ביתא כבית חדש לאמנות-חברה-ועיר ביחד עם קבוצת רזידנסי ראשונה. המטרה היתה לבנות קהילה של עמיתים-יוצרים אשר שותפים בפיתוח רעיוני ואופרטיבי של המקום, אמנים שיוצרים עבודות אמנות שמתפקדות כחלק אינטגרלי ומהותי מהבית, שלא רק משתלבות במקום אלא מכתיבות בו הרגלי חיים.  

רזדנסי 'בונים את ביתא' התחיל בסוף מאי 2014 וכלל סדרה של עשרה מפגשים, בהם לימוד ועיבוד נושאים במשולש היחסים בין אמנות-חברה-עיר. עברנו יחד סדנאות התמצאות, ביקור במוקדים עירוניים – למרומי מגדל סיידוף ולמטה במבט על מודל העיר, קניות בשוק וארוחות ערב שבישלנו יחד במטבח הקטן ואכלנו סביב שולחן העץ, ראיונות עם שכנים – כאלה שגדלו בחצר סיידוף מזמן ואלה שחיים בו עכשיו. כל אמן קיבל מלגת אמן ומפתח לביתא וזמן למחקר וליצירה.

חלק גדול מהרזדנסי התקיים לאורך צוק איתן. ימים של לחימה, אובדן, ערעור, טלטלה ביחס לשאלת הבית. ירושלים התגלתה בתפארת מורכבותה, מנקזת לתוכה ריבוי רגשות, קשיי המקום צפים ומבעבעים. כשנכנסנו לכאן לפני חמישה חודשים לא ידענו שעצם קיומו של מקלט אטומי במקום תהווה סוג של אטרקציה.

אך מה שנמצא בלב הבית, הוא דבר מה אחר – תהליך יצירה נסיוני ומאתגר. לא בדרך הקלה בחרנו עם המצאת ביתא על הביטיה השונים ועם טווח גדול של פרויקטים המחברים מישורים פואטים ומעשיים. אנו מבקשים לבנות כאן בביתא דבר מה חדש, נדחפים לקצוות כדי למצות, מקווים ליצור בית שהוא גם מעין בשורה. אנו בונים את המקום במקביל במספר כיוונים: לאורך הציר האופקי של הזמן – מן העבר של המקום להווה ואל העתיד שלו, בציר אנכי בין ארצי לשמימי כמו שרק בירושלים אפשר – בין בנין משומר למגדל רב קומות, ובציר ממשי ווירטואלי – כמקום המארח אמנים,תושבים ואנשי רשות וכאתר חדש ברשת. באמצע בנקודות ההצטלבות בין הצירים – אנשים, חומרי היוםיום, מקום סביב שולחן ליצור, ללמוד ולהפגש.

בבניה הזו הגבולות בין פנים הבית והחוץ מתחדדים ומתבטלים, מעוררים שאלות, משקפים מאוויים. הבית מבקש לצאת אל הרחוב ולהכניס אותו פנימה.

שימצא מקום בחדרי הבית, מרחב בחדרי הלב.

ענת ליטוין


בחזרה
חדשות ואירועים

** האתר מעודכן חלקית - מומלץ להתעדכן בעמוד הפייסבוק שלנו**


 

ב-5/2 ב-20:00 יתקיים אירוע פתיחת תערוכה ירח לבן- קפה שחור שתוצג עד ה-19/3


עונת קורסי החורף : קורס נעליים // סדנת לינולאום // איור וטקסט // קולקציה אישית:

לפרטים והרשמה לחצו כאן!


אחת לחודש סיורי אמנות בעיר - הישארו מעודכנים בדף הפייסבוק

עיצוב גרוטסקה דיזיין פיתוח בינטרנט