בתי סיידוף

 

ביתא ממוקמת ברחוב יפו 155 בשכנות לשוק מחנה יהודה, על  ציר הרכבת הקלה, מול תחנת הדלק 'הטורים'.

המרכז פועל מתוך מבנה סיידוף ההיסטורי, אשר ריכז בין חצרותיו בעבר אנשי מלאכה רבים מירושלים. חלל ביתא בן 200 מ"ר הוקצה למחלקה לאמנות חזותית של עיריית ירושלים ב 2012 ונפתח לפעילות ב 2014. מרכזיותו של המבנה ונגישותו מאפשרים לכנס תחת קורת גג אחת אמנים מקומיים ובינלאומיים, תושבים, שכנים, תיירים, חוקרים, אנשי  חינוך, סוחרים, נציגי מוסדות ירושלמים ואנשי רשות עירונית במטרה ליצור שיח רב תרבותי, לקידום עשייה משותפת בעיר.

מבנה סיידוף וסביבתו בצילום ארכיון, 1935

רקע היסטורי

מבנה סיידוף נבנה בשנת 1911 על ידי יצחק סעידוף – עולה עשיר מבוכרה, עבור קהילת הבוכרים בירושלים. המבנה אשר נקרא בתחילה "בית החומה הגדולה" ממוקם בין שכונת בית יעקב ובין בית החולים שערי צדק הישן ומאחד שלושה סגנונות בנייה שונים מאוד: שכונת חצר קלאסית, סגנון בנייה בוכרי שנפוץ בארץ בראשית המאה וסגנון בנייה מסחרי.

מבנה זה ייחודי במיקומו המרכזי בלב העיר, בארכיטקטורה שלו ובכך שהוא מספר את סיפורה של העיר, על השינויים החברתיים, הכלכליים והאורבניים המשמעותיים שחלו בה. תחנות בחיי המבנה עוברות דרך ראשית המאה ה 20 עם חיי קהילה תוססים – חנויות ובתי מלאכה לצד מגורים צפופים, המולת ילדים, שירותים משותפים, שני בורות מים ובית כנסת, אל שנות ה- 80 עת בה עמד הבנין על סף התפוררות ושימש אמנים ובעלי מלאכה ירושלמיים למגורים, לחללי עבודה מאולתרים ולאירועי תרבות, ועד לעשור הראשון  של שנות ה- 2000, בו עבר מבנה סיידוף תהליך מקיף של שימור ושיפוץ כחלק ממיזם נדלנ"י של מתחם בתי יוקרה ומסחר ביוזמת חברת הבנייה אשדר. בחצרו הפנימית נבנה מגדל דירות בן 23 קומות.

ביתא שואף לספר את סיפורו של מבנה סיידוף כדרך לגלות את העיר על השינויים העירוניים, הערכיים והחברתיים שעברה וכדרך לחשוב מחדש על עיצוב עתידה. בהעדר תיק תיעוד מקורי של המבנה הופך החיפוש אחר עובדות אודותיו לחלק מתהליך מחקר ויצירה, הכולל איסוף מידע וסיפורים מתושבים שמכירים את עברו. אופיו ההיסטורי של בית סיידוף כמרכז לבעלי מלאכה, מתגלגל מחדש בעיצוב סדנת היצירה בביתא, השמה דגש על מסורות של מלאכה ועבודות יד.

 

 

 

חדשות ואירועים
 

6.6.17 , יום שלישי, 20:00- אירוע פתיחת תערוכה "עוברות כל גבול", תערוכת עיצוב נעליים בשיתוף האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל-המחלקה לצורפות ועיצוב אופנה. התערוכה תציג 50 דגמים של נעלי קונספט מפתיעות שעוצבו ובוצעו על-ידי סטודנטים ובוגרי המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל. אוצרת:אליאורה למר-גינזבורג. לפרטים נוספים.

"מרצות על עקבים"- סדרת הרצאות מרתקות בנושאי אופנה, הנעלה וחברה.

16.6,יום שלישי, 20:00- פרופ' תמר אלאור, על נטישתה של התרבות החומרית כנושא מחקר אקדמי והחזרה אליה.

20.6, יום שלישי, 20:00-איה פלדמן, על המסלול: מהלימודים בבצלאל ועד השתלבות במקצוע בעולם העיצוב הישראלי.

27.6, יום שלישי, 20:00-אליאורה למר-גינזבורג, אוצרת התערוכה "עוברות כל גבול", מרצה בכירה בבצלאל ומעצבת, על החיבור בחומר: רעיון "רוכש" גוף.

לפרטים נוספים
 
עיצוב גרוטסקה דיזיין פיתוח בינטרנט