13 נטי שמיע עופר | ביתא
Screen-Shot-20.4-..-04-at-5.58.04-PM

רזדנסי: 'בונים את ביתא' /  מאי – ספטמבר 2014

תיאור הפרויקט בביתא: ייצור רעפים ממזון ציפורים / ביתגידול

העבודה 'מתווה לכיכר יונים' משרטטת תוכניות למפעל יצור משתף קהל ליצירת רעפים ממזון ציפורים, כחלק ממחקר אודות תצורות חיים וחזון להשבת מיני ציפורי השיר למרחב העיר.

 


 

נטי שמיע עופר ילידת 1965, אמנית בינתחומית ומעצבת תעשייתית, בוגרת המחלקה לאמנות בצלאל (1990) והמחלקה לעיצוב תעשייתי (1993). בוגרת תואר שני בלימודי קולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב (2008). נטי שמיע עופר מלמדת באקדמיה לאמנות בצלאל מאז 1997 ומונתה למרצה בכירה ב 2006.  בעבודותיה מגבשת נטי שמיע עופר אפשרויות לחוויות פיזיות, סימולציות של הליכה במרחב ממשי, וירטואלי או בדיוני שמאפשר לגוף לשאת את זכרון קיומו, קיום אשר מתעד ושומר את נוכחותו במרחב. נושאים אלה ואחרים נלמדים ונאספים כל הזמן באמצעות אובייקטים, מיצבים, מיצגים ווידאו ארט. נטי שמיע עופר השתתפה ב9 תערוכות יחיד ובלמעלה מ 30 תערוכות קבוצתיות בגלריות ובמוזיאונים ברחבי העולם.

 

לפרויקט בביתא ולגלריית תמונות

מתווה לכיכר יונים / נטי שמיע עופר

מהו הגבול בין הבית לחוץ? כיצד יכול להתמזג הטבע עם העיר? כיצד יכולות להתערבל המערכות? האם ניתן לחשוב באופן אחר על מהלכים אקולוגיים וכלכליים כזרימת משאבים, עודפי סחורה, תנועת בעלי חיים וצמחים במרחב האורבני? 'מתווה לכיכר יונים' פורשת תוכניות להקמת מפעל קהילתי זמני, לייצור רעפים ממזון ציפורים. בשלב הבא של התוכנית עתידה מסת הרעפים שייוצרו, לחפות מבנה נטוש במרחב העיר, מזמינה ציפורים ללקט בשדה גרעינים עירוני ולחדור את הרעפים פנימה אל תוך המבנה. זהו מתווה לחזון פואטי המתקיים תוך ניסיון לחקור את הסביבה הספציפית בה ממוקם בית סיידוף- בסמוך לשוק האוכל, כמו גם להיסטוריה של המבנה כבית חרושת למרצפות. הוא מבקש להעלות שאלות על מקומם של הטבע והחי במרחב העירוני בתוך קונטקסט תרבותי עכשווי המבטא מידור, משטור והפרדה גמורה; העירייה מעדיפה גינון מלאכותי בערוגות ייעודיות, על פני צמחי בר הפורצים מבין מרצפות, כמו גם הרחקת בעלי חיים ממרחב העיר. כיכרות היונים שהיוו בעבר הלא רחוק סמל לאורבניות התחלפו במדיניות של הדברה.

'מתווה לכיכר יונים' מבקש להציע אפשרות להשבת מיני ציפורי השיר למרחב העיר ולשרטט פוטנציאל חיבור פואטי בין הבית המחופה והמוגן עם טבע פראי ומדומיין, במערכת יחסים בה תהליכי בניה, כליה והזנה כרוכים זה בזה. הפרויקט בחסות מפעל דגןמפעל דגן.JPG

 

רשמים מתהליך העבודה

 

בין הגג למרתף : ביקור מהיר בשישה גני זן – או מחשבות על המקומות בהם נפרמת העיר

בעקבות סיור בן שעה בטווח שבין גג בית סידוף למרתף בניין העירייה

על גג בית סידוף ( 23 קומות) נגלה לעין גן זן סמוי, ערמות חול שכוחות, מייצגות שלב מעבר, רגע לפני שיפוץ הגג. הבית מבקש לאטום את עצמו בפני כוחות הטבע-  המשקעים המבקשים לחרוץ את קליפתו  אך ערמות החול המפוזרות באקראיות על הגג מייצרות תכסית של טבע פראי הנטוע לו באגביות, צף בתוך הנוף האורבני של העיר, מייצג רגע קפוא של תהליך. האם יישכחו הערמות? ייעצר התהליך? הפנים ייפרץ אל החוץ והאורבני יהפוך לטבעי?

sfhgfsgגן זן 1: ערמות חול בגג בית ברחוב יפו, מבט מבניין סיידוף.

3 תחנות נסיעה מהגג במרתפי העירייה פוגשת אותנו נטלי החולשת על ממלכתה, נטלי עובדת במודל העיר מיום היווסדו, העיר ירושלים פרוסה לרגליה, יחידות יחידות של מודלים ברמת פרוט שונה, לרגע היא נדמית כהורדוס הקם לתחיה, מנצחת  על ממלכת העיר. האם המודלים הקטנים היוצאים תחת ידיה נבראים בעיר של מעלה והופכים יצורים אימתניים מאכלסים וכובשים את העיר, או שמא מקשיבה היא לרחשי העיר ומהדהדת אותם במעשי ידיה בשקט ובעמלנות רבה.

מבט הצידה מגלה פתע רגע קסום נוסף של אי בהירות: משולי המודל פורצים בנינים- יחידות שהתכסית לא הצליחה לאכלס, הבניינים אשר חציים נטוע באדמת התכסית וחציים צף באוויר. כמונומנטים מתוך סרט מדע בדיוני, כך נדמים שולי העיר הפרומים.

srghsfgגן זן 2:מודל העיר ירושלים, בניין העירייה, קומת המרתף

בתים נוספים במרכז המרחב נגלים כגושים מודרניסטים חסרי פירוט .כאן נחשף המנגנון הכלכלי העומד מאחורי העניין , אין כאן כוונות אמנותיות, מלבד הנוסחה המגלה שפרטים שווים כסף. יזמים שאינם משלמים את מלוא התעריף בגין יצור המודל, מקבלים מודל מופשט חסר פרטים, מודרניזם הטהור עשוי פוליאוריטאן מוקצף שייך כאן לאילי הנדל"ן המקמצים, ואילו הפרטים, ההוד וההדר נשארים לפשוטי העם.

תחי המהפכה!

בתים דמויי מצבות  כעין מזכות קטנות, מפוזרים בירכתי החלל בפינת העבודה, כאן הם באים לעולם, וכאן הם גם נתלשים מתוכו בבוא העת, רגע לפני שהם נשלחים לאחסון בארכיון המרכז, בבית הקברות המאכלס את רוחות הרפאים של העיר. מקלדת המחשב, כלי העבודה, הקופסאות הפזורות והבניינים התלושים נדמים לרגע כאחד – עיר חדשה שכוננה לה על שולחן העבודה של נטלי, עיר אוטופית דינאמית וגמישה, המכילה את אמצעי היצור השונים אך גם עבר הווה ועתיד, והכל בו זמנית, ללא מאמץ,כמשל של תשוקה לכינונה של עיר חדשה.

srghsfגן זן 3: מדרגה רביעית, בנין ביתא


בחזרה לאמן
חדשות ואירועים

** האתר מעודכן חלקית - מומלץ להתעדכן בעמוד הפייסבוק שלנו**


ב-11/3 - שושן פורים  הגלריה תהיה סגורה. חג פורים שמח!


ב-16/3 ב-20:00 יתקיים אירוע נעילת תערוכה ירח לבן- קפה שחור


לפרטים והרשמה לקורס קולקציה אישית - תפירה למתחילים - לחצו כאן!


אחת לחודש סיורי אמנות בעיר - הישארו מעודכנים בדף הפייסבוק

עיצוב גרוטסקה דיזיין פיתוח בינטרנט